هایفوتراپی صورت و گردن

یکشنبه, 20 مرداد 1398 ساعت 12:00
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

  درحال حاضر یکی از معیارهای زیبایی داشتن پوستی بدون چروک و روشن است. عوامل گوناگونی همچون نور خورشید، اثر جاذبه زمین، مصرف دخانیات، استرس‌های روحی، آلودگی هوا و عوامل تغذیه‌ای در کنار عامل ژنتیک و وراثت میتوانند در حفظ تمامیت پوست و شاداب نگه‌داشته‌ شدن آن تاثیر منفی بگذارند.

  بافت زیرین پوست از الیافی به نام کلاژن و الاستین تشکیل ‌شده است که همچون تاروپود درهم‌ تنیده شده و چارچوب کلی یا زیرساخت پوست را تشکیل می‌دهد که در ماده‌ای زمینه‌ای حاوی اسید هیالورونیک و پروتئین‌های دیگر قرار دارد . پیری و چین‌وچروک پوست درواقع حاصل اختلال در این الیاف و ماده زمینه‌ای است.
  از دیرباز تلاش برای کاستن ‌این علائم ناخوشایند ظاهری شروع‌ شده و در طی زمان از مواردی چون ماسک‌های گیاهی و شیمیائی، انواع ماساژها، بخور دادن‌ها، استفاده از مواد گیاهی یا شیمیائی مختلف ، انواع و اقسام روش‌های جراحی از‌جمله عمل لیفت یا کشیدن پوست صورت ،
  لیزرهای چون لیزر فراکشنال CO2 و Erbium و هم‌چنین تکنولوژی رادیو فرکانس (به شکل تک‌قطبی یا حرارتی و یا به شکل سوزنی یا فراکشنال) استفاده شده است. اساس کار دو تکنولوژی‌ اخیر بر یک محور استوار است: تخریب بافت آسیب‌دیده سطحی و تحریک و تقویت الیاف کلاژن و الاستین از طریق حرارت دادن به این الیاف که باعث کلاژن سازی و سفت‌شدن پوست در ناحیه تحت درمان می‌گردد. این انتقال حرارت از بالا یا لایه سطحی پوست (اپیدرم) صورت می‌پذیرد و عوارض گذرایی همچون سوختگی و زخم شدن خفیف پوست را برجای میگذارد.


  در تکنولوژی جدید ‌هایفوتراپی HIFU(high intensity focused ultrasound) امکان کشیدن پوست و جوان‌سازی صورت (خط خنده ، ابرو، چروک پیشانی، غبغب و شلی‌گردن) به روش غیر جراحی فراهم شده است .


  اصولاً ارزش و اهمیت‌ ‌هایفوتراپی در همین ویژگی منحصربه‌فرد است که سطح خارجی پوست کاملاً دست‌نخورده باقی می‌ماند. علت این پدید این است که انرژی این امواج آن‌چنان بالا نیست که بتواند در نقطه برخورد با سطح پوست باعث سوختگی شوند، اما وقتی این امواج در عمق پوست با یکدیگر تلاقی نموده کانونی شوند، می‌توانند اثر یکدیگر را تشدید و تقویت نمایند و کانونی شدن امواج اولتراسوند در عمق ۱٫۵ تا ۴٫۵ میلی‌متری پوست باعث ایجاد حرارتی بین ۶۵ تا۷۰ درجه سانتی‌گراد می‌گردد. این حرارت باعث منعقد شدن الیاف کلاژن و سلول‌های موجود در آن نقطه می‌شود. به همین دلیل سطح بیرونی کاملا سالم و بدون عارضه باقی می‌ماند ولی حرارت به لایه‌های زیرین منتقل می‌شود و عملکرد از زیر پوست آغاز می‌شود.


  معمولاً بیمار در همان لحظه انجام HIFU کشیده‌تر شدن پوست را احساس می‌کند ولی نتایج بعد از ۲ ماه بهتر مشخص می‌شود و روند بهبودی طی ۶ ماه آینده نیز ادامه دارد و فرد شاهد اثرات بیشتری در زمینه و لیفت‌شدن صورت و گردن خواهد بود.


  افرادی‌که تمایل دارند همیشه جوان بمانند می‌توانند بعد از سن ۳۰ سالگی که شل‌شدن پوست به‌تدریج آغاز می‌شود بهره‌مند شوند . اصولاً شلی و افتادگی خفیف تا متوسط نتیجه بهتری نسبت به افتادگی‌های بیشتر می‌دهد. در افرادی که افتادگی زیاد دارند و تمایل به انجام عمل جراحی لیفت ندارند، می‌توان از روش‌ ترکیبی آرف فرکشنال و HIFU استفاده کرد تا نتایج به‌مراتب بهتری به دست آید. هم‌چنین افرادی که می‌خواهند وزن کم کنند و نگران شل‌شدن صورت و گردن هستند می‌توانند از این روش استفاده کنند .


  اولتراسوند از ۵۰ سال قبل تاکنون در حیطه پزشکی کاربرد داشته است. تکنولوژی‌ هایفو(HIFU) با سونوگرافی یکی است اما تنظیمات و نیز تأثیرات این دو با هم متفاوت است . لذا ایمن‌بودن این روش اثبات شده است.


  بسته به میزان شلی و نوع رژیم غذایی، سن، ژنتیک و… لیفت ناشی از هایفو (HIFU) حدود ۲ سال باقی می‌ماند. افرادی که تمایل دارند نتیجه ماندگارتر داشته باشند می‌توانند پس از این زمان و با نظر پزشک معالج خود درمان را تکرار کنند.


  با انجام یک جلسه ‌هایفو(HIFU) کشیده‌شدن ابروها، گونه‌ها، خط فک مشاهده می‌شود. عمق خط خنده کاهش می‌یابد، افتادگی گوشه لب‌ها کمتر می‌شود، خطوط پنجه کلاغی دور چشم صاف‌تر می‌شوند، همچنین شلی گردن و غبغب تا حدودی اصلاح می‌شود.

  موارد ممنوعیت (HIFU) ‌هایفوتراپی:
  خانم‌های باردار
  داشتن زخم یا تبخال فعال در محل مورد درمان
  وجود پروتز فلزی یا استنت قلبى
  بیماران صرعی
  دیابتی‌ها

  معمولاً به ‌جز مختصر قرمزی که طی یک ‌ساعت از بین می‌رود و گاها مختصر تورم که آن‌هم طی چند ساعت محو می‌شود، اتفاق دیگری نمی‌افتد. در‌ بعضی موارد ممکن است پوست ناحیه به لمس حساس شود که آن‌هم طی یک تا دو روز از بین می‌رود.


  برای افرادی که شلی و افتادگی خفیف تا متوسط دارند، معمولاً یک جلسه درمان کافی است، ولی اگر فردی تمایل دارد که به‌دلیل شلی بیشتر هایفوتراپی را تکرار کند می‌تواند بعد از ۶ ماه یک جلسه دیگر ‌هایفوتراپی انجام دهد.

  خواندن 61 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 17 شهریور 1398 ساعت 11:07

  نظر دادن

  Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.